Dlaczego uwielbiamy oglądać filmy o zbrodniach i morderstwach?

Oglądanie telewizji kryminalnej i zagadek morderstw jest trochę jak bycie świadkiem wypadku samochodowego: Trudno na to patrzeć, ale trudno też odwrócić wzrok. Jest pewien poziom obrzydzenia, którego doświadczamy, oglądając lub słuchając tych opowieści o przemocy i terrorze, a jednak wciąż wracamy po więcej.

Seriale o brutalnych morderstwach, nierozwiązanych zagadkach i biografiach seryjnych morderców mnożą się w każdym medium rozrywkowym. Popularność seriali takich jak „Dorwać mordercę”, „Taśmy Teda Bundy’ego” i wielu innych świadczy o głodzie, jaki widzowie mają dla gatunku true-crime. Na każdej platformie streamingowej można znaleźć mnóstwo opowieści o zbrodni, ale dlaczego te mroczne, pokręcone historie są tak popularne wśród widzów na całym świecie Wydaje się, że odpowiedź leży w sposobie, w jaki te historie angażują swoich widzów zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Fascynuje nas nasza własna „ciemna strona”

Jako pożyteczni, nieagresywni członkowie społeczeństwa, jesteśmy przerażeni myślą o popełnianiu strasznych czynów, z których znani są mordercy, gwałciciele i przestępcy. Wyobrażenie sobie, że sami dokonujemy takich czynów jest prawie niemożliwe; dlaczego jednak tak nas to intryguje?

Uniwersalność ludzkiej natury łączy nas wszystkich i być może właśnie to jest tak fascynujące w tych odbiegających od normy członkach społeczeństwa. Inny człowiek – ten sam, co ty i ja – popełnił straszne zbrodnie, a fakt, że wszyscy ludzie są do tego hipotetycznie zdolni, jest zdumiewający. Oglądanie tych programów jest jak obcowanie z naszymi natrętnymi myślami. Nie mówię, że większość ludzi ma takie myśli z jakimkolwiek zamiarem działania na ich podstawie, ale fascynujące jest angażowanie się w nasze dewiacyjne zdolności poprzez obserwowanie, do czego my ludzie jesteśmy zdolni, gdy nie posiadamy moralności. Zajrzyj także na http://www.tygodnikpolski.pl, jeśli chcesz poznać sylwetki polskich przestępców.

Uwielbiamy dobry zastrzyk adrenaliny

Programy kryminalne pozwalają nam uzyskać solidny zastrzyk adrenaliny w zaciszu własnego domu. Adrenalina jest czymś, czego szukamy na co dzień, czy to poprzez uprawianie sportu, wspinaczkę górską, czy poszukiwanie thrillera kryminalnego. Podobnie jak kolejka górska, seriale z gatunku true-crime pozwalają nam poczuć symulowany strach, o którym wiemy, że nie stanowi realnego zagrożenia.

Słuchanie podcastów o seryjnych mordercach lub oglądanie agentów ścigających poszukiwanego przestępcę w serialu telewizyjnym powoduje, że czujemy się jakbyśmy byli częścią procesu, a towarzyszący temu przypływ adrenaliny sprawia, że cieszymy się nerwowym doświadczeniem, wiedząc jednocześnie, że nadal jesteśmy bezpieczni od krzywdy.