Książki, które musisz przeczytać, aby lepiej inwestować

Czytanie i uczenie się jest jedną z podstawowych czynności, aby stać się lepszym inwestorem. Jak mówi znany cytat: „Jeśli myślisz, że edukacja jest droga, spróbuj ignorancji”.

Świat inwestycji jest tak szeroki i obejmuje tak wiele, że ustalenie listy odpowiednich książek nie jest łatwym zadaniem. Na wstępie nie jest łatwo określić, jakimi kryteriami kierować się, by uznać książkę za dobrą lub nie. Jakość może być cechą subiektywną i to, co dla jednych inwestorów jest bardzo przydatne, innym może się nie podobać. Co więcej, ta sama książka czytana w różnym czasie może mieć bardzo różny wpływ.

Najogólniej mówiąc, możemy mówić o dwóch kryteriach przy wyborze ciekawych książek:

  • Te, które miały największy wpływ lub oddziaływanie na historię inwestycji.
  • Te pisane przez inwestorów, którzy odnieśli wielki sukces i dzielą się swoją wiedzą.
  • Niektóre z klasycznych książek, które przetrwały upływ czasu, spełniają oba kryteria.

Inteligentny inwestor

Każda lista książek o inwestowaniu musi zawierać wielki klasyk Benjamina Grahama. Uważany przez wielu za jednego z ojców XX-wiecznej teorii inwestowania, Graham był również nauczycielem wielu wielkich inwestorów XX wieku. Jego wpływ niewątpliwie trwa do dziś i choć niektóre aspekty jego najbardziej pouczającej pracy są archaiczne (książka została napisana w 1949 roku), to fundamentalne idee inwestowania w wartość znajdują się w tej książce.

Warren Buffett

Istnieje niezliczona ilość książek na temat tego największego inwestora w historii. Niewątpliwie najlepszą opcją jest lektura corocznych listów, które Oracle of Omaha pisał przez lata. Można je pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Berkshire Hathaway, choć niestety obecnie dostępne są tylko w języku angielskim.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o postaci i karierze Buffetta, są dwie bardzo polecane biografie: R. Lowensteina „Buffett: The Making of an American Capitalist” i A. Schroedera „The Snowball”.

Peter Lynch

Jedną z najpopularniejszych, bestsellerowych książek inwestycyjnych, napisanych przez świetnego inwestora, jest One Step Ahead of Wall Street Petera Lyncha. Legendarny zarządzający funduszami Magellan napisał w latach 80-tych znakomitą książkę dla szerokiej publiczności, której autorem był Peter Lynch.

John Bogle

Żadna lista książek inwestycyjnych nie jest kompletna bez wspomnienia o boomie na pasywne inwestowanie, który obserwowaliśmy w ostatniej dekadzie. Człowiekiem najbardziej odpowiedzialnym za ten trend jest prawdopodobnie John Bogle.

Wpis powstał we współpracy z portalem http://www.topksiazki.pl, ekspertem w dziedzinie książek.