Toaleta — osobne pomieszczenie czy element łazienki?

Sposób aranżacji wnętrz jest zależny od wielu rzeczy, a jedną z najważniejszych z nich są nasze preferencje. Wiele osób decyduje się na wydzielanie osobnego pomieszczenia na toaletę, a część woli dołączyć ją do zwykłej łazienki. Oba te rozwiązania mają plusy i minusy, trzeba jednak pamiętać, że ostateczny wybór powinien zależeć od tego, które rozwiązanie będzie dla domowników bardziej praktyczne i wygodne.

Wybór między dużą a małą przestrzenią

Wiele osób nie może sobie pozwolić na rozdzielenie toalety i łazienki ze względu na mały metraż mieszkania albo rozmieszczenie pomieszczeń. Jednak jeśli masz możliwość rozważania, które rozwiązanie wybrać, musisz mieć świadomość tego, że wybór jednej pełnej łazienki zawsze będzie wiązał się z wygospodarowaniem większej przestrzeni. Chodzi nie tylko o wstawianie dodatkowego elementu, ale także wygospodarowanie pustej przestrzeni wokół niego. Cała łazienka ma być funkcjonalna, nie możesz więc upychać wanny, prysznica, umywalki i toalety tuż obok siebie, bo zabraknie Ci miejsca na swobodne przemieszczanie się.

Osobne pomieszczenie to spory wydatek

Zanim podejmiesz decyzję, musisz wiedzieć, że toaleta urządzona w osobnym pomieszczeniu to spory wydatek. Warto, żeby znalazła się w nim osobna umywalka, która pozwoli umyć ręce bezpośrednio po wizycie. Do tego dobrze jest zaopatrzyć się w dozownik do mydła i małą szafeczkę do powieszenia w zasięgu ręki. Osobno to niewielkie wydatki, ale kiedy weźmie się pod uwagę wszystko razem, to robi się z tego niezła suma. Do tego warto dodać, że stworzenie osobnej toalety to koszt podłączenia nowych rur, co nie zawsze może być możliwe, szczególnie w blokach czy mieszkaniach w kamienicach. Chcesz wynająć mieszkanie w Białymstoku? Odwiedź serwis regionalny https://ebialystok.pl/ po więcej informacji.

Z łazienki może korzystać tylko jedna osoba

Jeśli mieszkasz z kimś, na przykład z partnerem albo starszymi dziećmi, musisz wziąć pod uwagę kolejki do toalety, szczególnie poranne. Każda osoba musi skorzystać z toalety i z łazienki. Dwa osobne pomieszczenia pozwalają przyśpieszyć cały proces i nie zmuszą nikogo do czekania, aż starsza siostra skończy się malować albo ojciec się ogoli. Osobna toaleta to więc bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy mieszka się z kilkoma osobami, ale nie spełni takiej funkcji, jeśli zajmujesz mieszkanie samodzielnie. W przypadku małych dzieci jest zupełnie inaczej, bo warto cały czas mieć je na oku, nawet w łazience.