Co na zabudowę podłogi w łazience?

Na łazienkę, oprócz urządzeń zapewniających jej funkcjonowanie składa się również wystrój, w tym odpowiednia zabudowa podłogi. Jest to o tyle istotne miejsce, że trzeba zadbać o łatwe i bezpieczne poruszanie się po jej powierzchni, a także o możliwość łatwego utrzymania na niej czystości. Ponadto podłoga ma być również estetyczna, jaki więc materiał sprawdzi się na niej najlepiej?

Różne materiały na podłogę w łazience

Obecnie nie ma najmniejszych problemem z wyborem odpowiedniego materiału do zabudowy podłogi w łazience, a przy tym istnieje spory wybór i nie w obrębie jednego materiału.

Ceramika

Ceramika łazienkowa jest bez wątpienia królową tych wnętrz. Żadko który materiał jest tak odporny na wilgoć ani nie daje tak łatwego utrzymania w łazience czystości. Z tego względu i podłogi w łazience układane są ceramiką, chociaż podobne właściwości ma gres, terakota, czy naturalny kamień, a takze żywice epoksydowe. Z ceramiką na podłodze może wystąpić jednak problem, o ile nie zastosuje się typów antypoślizgowych, które zapewniają bezpieczne poruszanie się po łazience.

W łazienkach aranżowanych na styl nowoczesny często stosuje się podłogi surowe, betonopodobne. Nie jest to stricte bardzo popularny beton architektoniczny, który na podłodze w łazience mógłby nie sprawdzić się idealnie, ale terakota imitującą surowy beton.

Drewno

Odważniejsi oraz bogatsi właściciele łazienek mogą się pokusić o wyłożenie podłogi panelami z drewna. Z gatunków rodzimych można do tego celu zastosować dąb, ale musi on być naprawdę solidnie zabezpieczony przed wilgocią. Odporniejsze na wilgoć są niektóre gatunki drewna egzotycznego, np. iroko lub merbau. Są to tzw. gatunki tłuste, charakteryzujące się dużą zawartością substancji oleistych oraz żywicy, znacznie poprawiających odporność na wilgoć. Większą popularnością w tym wypadku cieszy się jednak ceramika drewnopodobna, odporna na wodę, a przy tym doskonale oddająca urok wizualny paneli drewnianych. Ostatnimi czasy najczęściej wybieranymi do łazienek są panele drewnopodobnew kolorach szarości. W serwisie https://lublininfo.pl/ znajdziesz oferty mieszkań na wynajem w Lublinie.

Żywice epoksydowe

Bardzo duże pole do popisu daje projektantom wnętrz możliwość skorzystania z żywic epoksydowych. Podłoga w łazience z żywicy epoksydowej może być wykonana praktycznie w dowolnym kolorze, a także wzorach, np. marmurkowym. Żywica epoksydowa jest całkowicie odporna na wilgoć i pleń, niestraszne jej chemikalia, a nawet kwasy. Ponadto jest bardzo odporna mechanicznie, bardzo trwała i ma tę wyższość nad układaniem z różnorakich elementów, że nie zawiera spoin.