Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego niezwykle ważne jest funkcjonalne jej urządzenie. Zazwyczaj najważniejszym dylematem, przed jakim stajemy urządzając łazienkę, to wybór wanny lub prysznica.
Wanna to komfort i wygoda. Umożliwia długie i relaksujące kąpiele i aromaterapię. Zajmuje jednak sporo miejsca i zużywa znaczne ilości wody i energii potrzebnej do ogrzania tej wody. Prysznic z kolei jest kompaktowy, pozwala na szybkie umycie ciała przy niewielkim zużyciu wody i energii. Płytki z reguły brodzik okazuje się jednak często mniej funkcjonalny, niż wanna. I zdecydowanie nie pozwala na długie kąpiele. Zupełnie jest to wykluczone w przypadku kabin walk-in, do których łatwo wejść, ale które praktycznie pozbawione są tradycyjnego brodzika. Najlepiej, gdy mamy dużą łazienkę, lub mieszkanie albo dom wyposażone jest w dwie łazienki. To jednak rzadki luksus. Zwykle musimy szukać kompromisów.
Jednym z nich może być prysznic z głębokim brodzikiem. Jest bardziej funkcjonalny, choć wchodzenie do niego jest trudniejsze, a wanny w pełni nigdy nie zastąpi. Lepszym rozwiązaniem jest wanna z prysznicem, a więc swego rodzaju 2w1. Jeśli tylko mamy miejsce na samą wannę, warto połączyć ją od razu z natryskiem, dokładając do istniejącej wanny panel prysznicowy. Rozwiązać to można wielorako.
Najpopularniejsze są chyba szklane parawany montowane do wanny, zapobiegające rozchlapywaniu się wody po łazience. Największym wzięciem cieszą się przesuwane panele szklane – pasują niemal do każdej łazienki. Prostsze w montażu, bo niewymagające prowadnic, są parawany harmonijkowe. Do wanien prostokątnych zamontować można ponadto parawan wahadłowy, gdzie parawan stanowi jeden, obracający się wokół własnej osi element.
Oczywiście stosować można też do wanny z prysznicem materiałowe zasłony, rozpinane na specjalnym drążku. Z pozoru mniej eleganckie od szklanych parawanów, ale bardzo praktyczne. Ponadto zasłonę można łatwo zmieniać, a także wybierać pośród wielu dostępnych wzorów i kolorów, co stwarza ogromne możliwości aranżacyjne.
Z parawanów i zasłon zrezygnować można w przypadku dużej wanny narożnej, gdzie same wymiary wanny skutecznie ograniczają rozchlapywanie wody podczas brania prysznica. Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym zwłaszcza w dużych łazienkach, jest wanna z prysznicem w postaci wolnostojącej. Rozwiązanie jest bardzo stylowe i eleganckie, zwłaszcza, jeśli uzyskaną w ten sposób przestrzeń wykorzystamy na inne elementy aranżacyjne, niekoniecznie związane z funkcjami pełnionymi przez łazienkę. Mogą to być na przykład rzeźby bądź kwiaty i inne rośliny doniczkowe. Wannę z prysznicem można ustawić także w dużej, wydzielonej strefie prysznicowej. Podobnie jednak jak w poprzednim przypadku, potrzeba tu naprawdę dużo dostępnej przestrzeni.
Decydując się na wannę lub prysznic, albo proponowane tutaj rozwiązanie typu 2w1, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Nade wszystko należy wziąć pod uwagę ilość dostępnej przestrzeni, a także własne upodobania dotyczące higieny. Wówczas niezależnie od zastosowanych rozwiązań, łazienka będzie dla nas komfortowa i estetyczna.
Warto przeczytać
Mozaika
Dlaczego wanny akrylowe są tak popularne?
Less Waste w Twojej łazience